Több mint félezer település idős lakóin segít a Napi 100 jó szó mozgalom
A koronavírus-járvány időszakában a magyar emberek fegyelmezettségének köszönhetően drasztikusan lecsökkent a személyes találkozások száma, ami azonban az elmagányosodás veszélyét is magában hordozza. Ennek megelőzése érdekében hívta életre az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Napi 100 jó szó mozgalmat, amelyben több száz önkéntes igyekszik enyhíteni a leginkább veszélyeztetett korosztály lelki terheit.
„A Digitális Jólét Program keretében több mint 650 önkéntes segít az embereknek mintegy 550 településen” – mondta el Schanda Tamás a koronavirus.gov.hu-nak. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára kifejtette: a DJP önkéntesei együttműködnek a helyi önkormányzatokkal, és rengeteg fajta ügyben segítenek a járvány idején az embereknek. „Ha kell, a digitális oktatásban nyújtanak technikai támogatást a szülőknek, a gyerekeknek vagy a pedagógusoknak, elvégzik a bevásárlást az idősek helyett, de igény esetén akár a mise online közvetítését is megoldják” – sorolta.
„A gyors és hatékony kormányzati intézkedésnek, az emberek fegyelmezettségének és türelmének köszönhetően eredményesen lassítottuk a koronavírus-járvány terjedését hazánkban, ezért május elején átléphettünk a védekezés második szakaszába. Így fokozatosan, szigorú menetrend betartása mellett, újraindíthatjuk az életet Magyarországon. Több egészségügyi-biztonsági intézkedés azonban továbbra is érvényes, és mindenkit arra kérünk, hogy ezeket – különösen az arc eltakarását és a védőtávolságot az üzletekben és a tömegközlekedésben - feltétlenül tartsa is be” – fejtette ki Schanda Tamás. A miniszterhelyettes hozzátette, hogy a mostani helyzet rávilágított: szükség van a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázására, és persze a folyamatos fejlesztésekre.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetben kiemelt fontosságú a különösen veszélyeztetett, 65 év feletti polgárok támogatását célzó összefogás, hiszen az idősebb korosztályhoz tartozó honfitársaink egy részét nem csupán a betegség fizikai, testi kockázatai fenyegetik, hanem az elzártságból adódó lelki elmagányosodás is – ezt Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője mondta. A „Napi 100 jó szó” mozgalom célja, hogy a DJP Hálózat Mentorainak önkéntes segítségével a fokozottan veszélyeztetett korosztály segítséget kapjon az online térben történő kapcsolattartásban – tette hozzá. A Digitális Összefogás keretében a Telekom májusban nem számláz forgalmi díjat a 65 év feletti előfizetői számára a normál belföldi vezetékes telefonhívások után, míg a Vodafone extra 100 ingyen percet ad a hasonló korú, feltöltőkártyás ügyfeleinek.